niedziela, 22 października 2017

Jezioro Różowe - Lake Pink - Szmaragdowe - Kolorowe jeziora












Jeziora różowe, szmaragdowe, czerwone, białe, zielone, purpurowe. Zachwycają intensywnością barw otoczone niezwykłą scenerią. Nic dziwnego, że kolorowe jeziora są tak chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. 




Australia - Różowe Jezioro Hillier


             


















Na jednej ze 100 wysp archipelagu Recherche, przy południowym wybrzeżu Australii. Jest wyspa Middle Island. Jezioro Hillier wygląda jak wielki odcisk stopy jakiegoś olbrzyma. Jego pastelowo różowe wody otoczone są białym piaskiem. Krajobraz wokół  jeziora  wypełniają bujne lasy eukaliptusowe. 

Jezioro jest ogromne ma 600 metrów średnicy i nie jest bardzo głębokie. Leży w sąsiedztwie wód Oceanu Indyjskiego, oddziela je jedynie wąski pas wydm, drzew i piasku. Niegdyś wydobywano z niego sól, jednak zaniechano tego wiele lat temu. Różowe wody jednak nie zawsze są tego koloru. 


Wydobywanie soli z Saline di Cervia


Przychodzi taki czas, że jezioro ma standardowy kolor. 





Australia -  Pink Lake Esperance, Western 







Plake Esperance, Western Australiaink 






Australia - Hutt Lagoon 








Port Gregory and Australia's Pink Lake - Hutt Lagoon - Australias 


Jezioro Hutt Lagoon znajduje się w zachodniej części Australii, na północ od ujścia rzeki Hutt. Różowe zabarwienie jego wód powodują karotenoidy produkowane przez obecne w nim algi.



Laguna obejmuje największą na świecie plantację mikroalg.




Jezioro  Quairading Pink




Jezioro Quairading Pink położone w Zachodniej Australii. W określonych porach roku jego wody po jednej stronie przybierają barwę ciemnego różu, a po przeciwnej pozostają jasnoróżowe. 






      
Hiszpania - Costa Blanca

         



 Torrevieja, położoną nad morzem oraz dwoma lagunami, była kiedyś małą, rybacką wioską, a obecnie stała się nie tylko znanym kurortem ale jest też przemysłową potęgą i zajmuje II miejsce na świecie pod kątem wydobycia soli. Salinas de Torrevieja (słone jeziora).

Las-lagunas-Torrevieja



Na terenie Torrevieja, w obrębie parku krajobrazowego, znajdują się dwa jeziora- zielone La Laguna de la Mata i  różowe La Laguna de Torrevieja.







Azerbejdżan - Jezioro Masazirgol






Masazirgol to słone jezioro leżące w Azerbejdżanie, które nazywane bywa też "czerwonym jeziorem". Dla lokalnej zbiorowości stanowi źródło soli, a w 2010 roku wybudowano tam nawet fabrykę wytwarzającą dwie azerskie marki soli. 







    






Lac Retba lub Lac Rose – słone jezioro w zachodnim Senegalu, u nasady Półwyspu Zielonego Przylądka, około 20 km na wschód od stolicy kraju – Dakaru. Woda jeziora ma różowy kolor, który zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych.




Jezioro  Lac Retba w Senegalu, niedaleko Dakaru.







Swoje różowe wody, jeziora zawdzięczają obecności specjalnych glonów, produkujących kartoenoidy.
Jednym z najczęstszych z nich jest Dunaliella Salina, rodzaj słonolubnych mikro alg, które występują w zasolonych zbiornikach wodnych. Gdy jezioro uzyskuje poziom zasolenia wyższy niż woda morska, zapewnione są odpowiednie warunki świetlne i temperaturowe – algi zaczynają akumulować czerwony pigment beta-karoten.
Jednym z miejsc, gdzie można obserwować to zjawisko jest jezioro Retba na półwyspie Zielonego Przylądka w Senegalu. Koncentracja soli jest tutaj tak wysoka – 40% – że miejscowi wybierają ją z wody całym łodziami, używając łopat.



Tanzania - Jezioro Natron




Głębokość Jeziora Natron sięga do 3 metrów, a jego powierzchnia uzależniona jest od poziomu wody, który ulega bardzo dużym wahaniom ze względu na nieregularne zasilanie wodą opadową i parowaniem wody. 



Temperatura wody w jeziorze Natron może osiągnąć nawet 60°C, a jego zasadowość dochodzi nawet do pH 10,5! 




Nazwa jeziora pochodzi od minerału natron (inaczej natryt, soda rodzima, soda naturalna, soda krystaliczna), który występuje w osadach niektórych słonych jezior (tzw. sodowych), a także w popiele wulkanicznym (a tak się składa, że niedaleko jeziora w “Great Rift Valley” znajdują się spore pokłady popiołu wulkanicznego).




Kanadyjskie jezioro Dusty Lakes




ColoradoJezioro Kenyon to jedno z czterech różowych jezior w australijskim parku narodowym Murray-Sunset. Pozostałe trzy noszą nazwy: jezioroCrosbie, jezioro Becking oraz jezioro Hardy.Jezioro Kenyon to jedno z czterech różowych jezior w australijskim parku narodowym Murray-Sunset. Pozostałe trzy noszą nazwy: jezioro Crosbie, jezioro Becking oraz jezioro Hardy.





Boliwia - Laguna Coloranda






Laguna Coloranda swoją nazwę i interesujący kolor zawdzięcza czerwonemu osadowi oraz charakterystycznym odmianom alg.





 Jezioro położone jest w południowo-zachodniej części Boliwii. Kolor wody, 
w zależności od pory dnia i roku, zmienia swoją barwę od ciemnobrązowej po intensywnie czerwoną.









Kreml - Jezioro  Sasyk - Sywasz

Озеро Сасык-Сиваш - весь Крым






Sasyk, Sasyk-Sywasz - słone jezioro znajdujące się Krymie, w jego zachodniej części pomiędzy miastami Eupatoria i Saki.
Powierzchnia jeziora wynosi 71-75 km2, głębokość do 1,5 m. Od morza jezioro oddzielone jest mierzeją szerokości od 900 do 1700 m.





Sasyk-Sywasz to największe jezioro na Krymie. Słynie przede wszystkim z tego, że znajdująca się w nim sól i błoto ma właściwości lecznicze.




Sól z jeziora Sasyk-Sywasz wydobywana jest od czasów antycznych. Przez tysiąclecia ludzie wykorzystywali ją jako środek do konserwacji mięsa, ryb, warzyw. W antycznych miastach Chersonesie, Pantikapei, Nimfei archeolodzy znaleźli ogromne kamienne naczynia i greckie amfory wykorzystywane do zasalania ryb.
Powierzchnia jeziora wynosi około ośmiu tysięcy hektarów.
Jezioro Sasyk-Sywasz jest źródłem różowej soli i błota leczniczego, dla którego przyjeżdżają tutaj turyści.
Krymska sól jest najstarszą kulinarną przyprawą, bogatą w magnez, wapń, potas, jod, mangan, chlor, miedź, brom, siarkę, sód, cynk i środki konserwujące.



Sól z jeziora  Sasyk-Sywasz ma różowy kolor dzięki niezwykłym maleńkim wodorostom Dunaliella Sallina, które mogą żyć w solance.
Produktem aktywności życiowej wodorostów Dunaliella Sallina jest beta-karoten żółto-pomarańczowy pigment roślinny.

Cahul. Jezioro w dorzeczu Dunaju, znajduje się w Odessie. Powierzchnia jeziora zmienia się w zależności od pory roku - 80-90 metrów kwadratowych. Km. Najgłębsze jezioro jest godzina dziewiętnasta











Tanzania -jezioro Natron


      


 
Natron – słone jezioro położone w północnej Tanzanii w pobliżu granicy z Kenią. Głębokość do 3 m. Powierzchnia uzależniona od poziomu wody, który ulega dużym wahaniom spowodowanym parowaniem i nieregularnym zasilaniem w wodę opadową. Cofająca się woda odsłania mieszaninę soli i minerału o nazwie natron, od którego pochodzi nazwa jeziora. Temperatura wody potrafi osiągnąć 70 °C, a pH dochodzi do 10,5. Jezioro osiąga maksymalną powierzchnię 850 km² i głębokość 50 cm.
W 2006 jezioro zyskało zainteresowanie Tata Chemical Industries i rządu Tanzanii pod kątem wydobycia węglanu wapnia z jeziora, co zostało wskazane jako potencjalne zagrożenie dla gniazdujących tam ptaków Woda jest silnie zasolona – miejscami stężenie chloru osiąga 6500 mg/litr. 







Okolice Natron porasta sucha roślinność zdominowana przez niewielkie akacje. Znajduje się w odizolowanym miejscu; Europejczycy dotarli do niego dopiero 1954. pH wody w jeziorze dochodzi do 10,5. Ze względu na zawartość węglanu sodu w wodzie w okolicy jeziora można znaleźć dobrze zakonserwowane truchła zwierząt.




 Stały się one obiektem serii fotografii Nicka Brandta; umieścił je zbiorczo w książce Across the Ravaged Land (Abrams Books, 2013).Jezioro jest ważną ostoją flamingów małych (Phoeniconaias minor) – co roku gniazduje w jego obrębie 1,5–2,5 miliona tych ptaków. Ze względu na wysokie zasolenie i zasadowość wody w jeziorze jest w stanie przetrwać w nim niewiele organizmów. Wyjątkiem są m.in. sinice Spirulina i cyjanobakterie, które flamingi filtrują z wody jeziora.

                                           Natron South Side






Indonezja - Jeziora Kelimutu.




Wyspa Flores należąca do Indonezji, Kelimutu  - wulkan tarczowy, w  jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora.Woda w każdym ma inną temperaturę i kolor.  – Zaklęte -Zaczarowane Jezioro (Tiwu Ata Polo), Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien(Tiwu Nuwa Muri Koo Fai ) oraz Jezioro Starych Ludzi (Tiwu Ata Mbupu) jest turkusowe



Zazwyczaj są koloru zielonego i czerwonego, ale zdarza im się przybrać barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną, brązową czy czarną. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.Wznosi się na 1639m n.p.m.



 Wedle legendy do jezior trafiają dusze zmarłych. Inna głosi, że gdy wszystkie trzy będą miały taką samą barwę, zdarzy się nieszczęście. Ponoć ostatnio przepowiedziały tsunami...


Grüner See w Austrii - lazurowe jezioro.


Grüner See (Zielone Jezioro) leży w okolicach austriackiej miejscowości Tragoess, w paśmie Hochschwab w austriackich Alpach. Swoją nazwę zawdzięcza lazurowej, krystalicznie czystej wodzie.





Przez większą część roku jezioro ma głębokość zaledwie 1 metra, a przylegające do niego obszary, objęte ochroną, są popularne wśród miłośników wędrówek i pikników. Sytuacja zmienia się na wiosnę, kiedy to wskutek topnienia śniegu w okolicznych górach poziom wody w nim podnosi się nawet do 12 metrów. Pod lustrem wody znikają okoliczne drzewa, skały, przybrzeżne łąki i turystyczne szlaki.


Na około miesiąc (od połowy maja do czerwca) jezioro staje się pięknym podwodnym mikrokosmosem, którym niepodzielnie władają pstrągi, ślimaki i kraby. W tym okresie przyciąga również płetwonurków przybywających tu, aby podziwiać fantastyczne podwodne krajobrazy.




Włochy - Curon -Venosta - Prowincja Bolzano.
            



Curon - wioska zatopiona w alpejskim jeziorze


W połowie ubiegłego wieku, na trójstyku granic Włoch, Austrii i Szwajcarii, w dolinie Venosty, powstało sztuczne jezioro spiętrzające wodę dla elektrowni produkującej energię elektryczną dla regionu.



Aby tego dokonać poświęcono dwie średniowieczne miejscowości położone w dolinie: Resia (Reschen) i Curon (Graun). W lipcu 1950 roku pochłonęły je spiętrzone wody Lago di Resia (Reschensee). Wcześniej, oczywiście przesiedlono ich mieszkańców, a większość zabudowań rozebrano. Jednak nie wszystkie.


Dzisiaj jedynym widocznym, i niezwykle malowniczym świadectwem ich istnienia, jest dzwonnica XIV-wiecznego kościoła św. Katarzyny w dawnym Curon - samotna wieża wystająca ponad taflę jeziora - abstrakcyjna, niepokojąca i piękna zarazem.

Zimą, gdy lód skuwa jezioro, można do niej podejść i dotknąć, a w mroźne noce - jak głosi legenda - słychać dźwięk jej dzwonów, zdemontowanych ponad 60 lat temu...





Tatry - Morskie Oko

  




Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m.

Morskie Oko – widok znad Czarnego Stawu


Dno jeziora zasłane jest przy brzegach głazami, niżej żwirem i piaskiem, a poniżej około 40 metrów warstwą ciemnego mułu, ze szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi, o miąższości do kilkudziesięciu centymetrów. Średnie nachylenie stoków pod powierzchnią wody wynosi 15°20′



Tatra National Park, Poland: Morskie Oko, Czarny Staw.

                                                         

Woda ma barwę zieloną (IV stopień w skali Forela-Ulego).





Szczecin -Jezioro Szmaragdowe.

       

Jezioro Szmaragdowe – (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See). 

Jezioro Szmaragdowe, to sztuczny akwen zlokalizowany na szczecińskim osiedlu Zdroje i wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie wody (skutek zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu). Powierzchnia jeziora 28 540 m²,dł. 289 m, szer.do 165 m, gł. 18 m.podobnej do tej, jaką możemy spotkać w innym znanym miejscu nurkowym, jakim jest kamieniołom koło Piechcina.


Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, eksploatowanej przez powstałą w 1862 roku pobliską fabrykę cementu portlandzkiego „Stern”. W okolicy dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego rozpoczęto w 1862 r. przemysłową eksploatację porwaka margli o miąższości ok. 40–60 m. Początkowo eksploatowano surowiec skalny powyżej poziomu wód gruntowych, później zaczęto zagłębiać się, tworząc wyrobisko o głębokości ok. 20 m w stosunku do poziomu otaczającego terenu. Urobek transportowano do znajdującej się przy obecnej ul. Batalionów Chłopskich cementowni, niepotrzebny zaś nadkład składowano na hałdę (obecnie: Wzgórze Widok). Na dnie jeziora wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Nieopodal zaś jego brzegu wznosi się betonowy mostek, pozostałość po torowisku wywożącej urobek kolejki.

Z zalaniem kopalni łączy się miejscowa legenda: już od chwili uruchomienia pierwszych kopalń w okolicy, na początku XIV w., grasował w nich chciwy i złośliwy duch zwany Skarbkiem. Przez tak długi czas nagromadził on ogromne bogactwa, które ukrył pod ziemią. Schowek znajdował się właśnie u podnóża płd. urwiska. Gdy kilof górnika odsłonił owe bogactwa, Skarbek zalał wszystko wodą.

Łagów Lubuski - Jezioro Łagowskie


 ŁagowskieŁagów leży pomiędzy dwoma jeziorami – Trześniowskim
 i Łagowskim. 


Łagowskie – jezioro rynnowe na Pojezierzu Łagowskim, powierzchnia 82 ha, odwadniane przez potok Łagowa. W przeszłości było częścią pobliskiego Jeziora Trześniowskiego, zwane też Ciecz, niemal całe otoczone jest lasem.Barwa jeziora jest szmaragdowa.Woda jest w nim bardzo czysta, przejrzysta. Jezioro powstało wskutek sztucznego przedzielenia tych akwenów.

Łagów i jezioro Łagowskie - widok z lotu ptaka
Łagów Lubuski z wieży zamku. Widok na Jezioro





Rudawski Park Krajobrazowy


Rudawski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych. Obejmuje masyw Rudaw Janowickich, Góry Sokole oraz Góry Ołowiane. Dominującym elementem krajobrazu Parku jest główny grzbiet Rudaw Janowickich rozciągający się od Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.), po przełomową dolinę Bobru między Ciechanowicami a Janowicami Wielkimi. 


Ma on charakter potężnego wału o wyrównanej powierzchni i stosunkowo stromych zboczach, oddzielającego od siebie dwa rozległe obniżenia terenu: Kotlinę Jeleniogórską i Kotlinę Kamiennogórską. W linii grzbietowej wyraźnie zaznaczają się dwie przełęcze: Pod Bobrzakiem (805 m n.p.m.) oraz Rudawska (740 m n.p.m.).


Kazachstan - Jezioro Kaindy 






Kazachstan (Republika Kazachstanu; kaz. Қазақстан, ros. Казахстан) - państwo leżące częściowo w Europie (tereny na zachód od rzeki Emba)i częściowo w Azji.Kajyngdy – jezioro w południowo-wschodnim Kazachstanie, w górach Küngej Ałatau, ok. 130 km od Ałmaty. Leży w wąwozie rzeki Kajyngdy na wysokości 1867 m n.p.m. Długość jeziora wynosi ok. 400 m, a maksymalna głębokość około 30 m.




Jezioro Kaindy (Kajyngdy) znajduje się w południowo-wschodnim Kazachstanie, w górach Kungej Ałatau (jedno z pasm Tien-Szan). Kajyngdy słynie z podwodnego lasu - nad taflę jeziora wyłaniają się czubki świerków.



Jezioro powstało po trzęsieniu ziemi w 1911 roku, które stworzyło duże osuwisko blokujące wąwóz i wytworzyło naturalną tamę. Następnie woda deszczowa zalała zalesioną dolinę i stworzyła jezioro z podwodnym lasem. Kaindy ma długość 400 metrów i głębokość 30 metrów.

Woda Kaindy jest niezwykle zimna, nawet latem nie przekracza 6 stopni. Świetne warunki do życia znalazły w niej pstrągi. Czysta, niemal turkusowa woda przyciąga pasjonatów nurkowania ze względu na dużą przejrzystość.

Jezioro jest oddalone ok. 130 kilometrów od największego miasta kraju – Ałmaty.










Chorwacja - Jeziora Plitwickie.

                                                                                       

 

 Znajdują się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Kompleks tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior – tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora. 


Łącznie jest ich 16, ciągną się na długość 8 km i są połączone ze sobą wodospadami, których jest tu prawie setka. Jeziora słyną ze swoich charakterystycznych barw, które zmieniają się w zależności od położenia słońca oraz ilości minerałów i mikroorganizmów.




W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.



Nowa Zelandia - Szmaragdowe jezioro Enerald .


Jezioro Emerald, Nowa Zelandia




Samoa, Południowy Pacyfik


     




  

Upolu – wyspa w archipelagu Samoa. Na Upolu znajduje się stolica kraju Apia. Na południowy wschód od wyspy znajdują się dwie mniejsze: Nuʻutele oraz Nuʻulua, a na zachód Manono i Apolima. Najwyższy szczyt, góra Fito ma Samoa, Południowy Pacyfik
1113 metrów n.p.m.





Archipelag Samoa został zasiedlony około 1000 r. p.n.e. przez ludność polinezyjską pochodzącą z wysp Tonga. Wyspy zostały odkryte dla Europy w 1606, kiedy to dotarł do nich Hiszpan P.F. de Quiros, lecz o nich zapomniano, i ponownego ich odkrycia dokonano w 1722. W 1768 uczestnicy wyprawy Bougainville’a dokonali kolejnych badań wysp, nadając im nazwę Wyspy Żeglarskie. Od 1838 rozpoczął się napływ kolonistów i kupców europejskich i amerykańskich, którzy osiedlali się wokół miasta Apia na wyspie Upolu. Głównymi zainteresowanymi w kolonizacji archipelagu były Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
W 1889 archipelag został podzielony na część zachodnią, dzisiejsze państwo Samoa, którą dostali Niemcy, i część wschodnią, dzisiejsze Samoa Amerykańskie, którą dostały Stany Zjednoczone. Wielka Brytania w zamian za zrzeczenie się roszczeń do archipelagu otrzymała wyspy Tonga, Niue i Wyspy Salomona.

Na malutkiej wysepce Upolu, niedaleko od brzegu morza, na głębokości 30 metrów, znajduje się wyjątkowy basen otoczony roślinnością. Do pływania w nim zachęca czysta, błękitna woda…



Dewiza: (ang.) Samoa is founded on God(Samoa opiera się na Bogu).