Berlin -Niemcy
Berlin – stolica, największe miasto Niemiec i zarazem kraj związkowy. Zajmuje powierzchnię ok. 892 km² i zamieszkuje go 3,4 mln osób. Jest drugim miastem w Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkańców.
Flaga Berlina
Flag 1934-1954 (Berlin, Germany)
Flaga Berlina Wschodniego w latach 1956-1990
Herby Berlina
Herb Berlina z 1875 roku-Wappen_Berlin Herb z roku 1935, po wojnie herb tylko Berlina WschodniegoCoat_of_arms_of_Berlin
Herb w obecnej wersji przyjęty został w 1954 r. dla Berlina Zachodniego, a od 1990 r. dla całego, zjednoczonego Berlina.
Obraz niedźwiedzia zmieniał się z roku na rok. W XX wieku niedźwiedź zyskał koronę, którą „nosił" do czasu I wojny światowej. Po wojnie musiał się na jakiś czas z nią rozstać.Obecnie herbem Berlina jest czarny niedźwiedź w
białej tarczy, nad nią znajduje się złota miejska korona z charakterystyczną bramą. Jest symbolem Berlina
Brama Brandenburska
Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach 1788 - 1791.W czasie rewolucji francuskiej została wzbogacona o kwadrygą, którą powoziła naga wówczas (dziś ubrana) Wiktoria - bogini zwycięstwa.
Wieża telewizyjna(Fernsehturm)
W roku 1997 zainstalowano nową antenę i obecnie wieża mierzy 368 metrów. Wewnątrz kuli, na wysokości 203,8 metra nad poziomem gruntu - taras widokowy. Nad tarasem - obrotowa platforma z restauracją.
Należy do Światowej Federacji Wielkich Wież.
Czerwony Ratusz w Berlinie ( Rotes Rathaus in Berlin) – ratusz w Berlinie, w dzielnicy Mitte, neorenesansowy, wzniesiony w latach 1861 - 1869. Nazwa pochodzi od koloru fasady oraz czerwonej cegły, z której został zbudowany - powstał w stylu północnowłoskiego późnego renesansu. Autor projektu architektonicznego i wykonawczego - Hermann Friedrich Wasemann.
Architektura wieży ratusza przypomina wieżę katedry w Laon we Francji. Przez większość czasu - siedziba lokalnych władz i ratusz miejski. Podczas zimnej wojny i po rekonstrukcji budynku w latach 50, do stanu oryginalnego, był siedzibą władz miejskich Berlina Wschodniego. Po Zjednoczeniu Niemiec oraz zjednoczeniu administracji miasta, stał się oficjalnie siedzibą władz całego Berlina.
Niedźwiedź – symbol Berlina. Herb miasta jest już od XIII wieku.
Niedźwiedź to, obok wieży telewizyjnej i bramy brandenburskiej, Wizerunek misia widnieje na magnesach, rzeźbach, kubkach i innych przedmiotach.
Berlińskie misie doczekały się nawet linii swoich perfum „Eau de Teddy", które można kupić w „Cherished Teddies Museum", czyli Muzeum Berlińskiego Niedźwiadka.Mieszkańcy stolicy Niemiec oszaleli na jego punkcie.Jest to herb Niemiec i nie tylko.
Berlin to jedno z miast, które bierze udział w międzynarodowej akcji pod tytułem: „United Buddy Bears". Akcja polega na rozmieszczaniu w mieście dwumetrowych misiów. Różnią się one kolorem i wyglądem. Mają nawoływać do porozumienia między narodami, czasami tez straszą. Podobne niedźwiadki znajdziemy między innymi w Rio de Janeiro, Helsinkach i w Paryżu.
Niedźwiedź - obok wieży telewizyjnej i bramy brandenburskiej, jest niewątpliwym symbolem Berlina
Berlińskie Niedżwiedzie -Olbrzymy - Berlińska maskotka(wys.2 m), można spotkać praktycznie wszędzie.
.
Sławę niemieckiego niedźwiadka kilka lat temu spopularyzował Knut, jedyny miś, który urodził się w berlińskim zoo.Historia niedźwiadka polarnego, na punkcie którego oszalał nie tylko Berlin, ale praktycznie cały świat (tłumy turystów odwiedzały Knuta w Zoo) jest niezwykle smutna. Miś żył w stolicy Niemiec zaledwie 5 lat. W tym czasie jednak doczekał się wielu fanów, a nawet piosenek na swoją cześć!
Siegessäule - Kolumna Zwycięstwa
Siegessaule – kolumna znajduje się w parku Tiergarten, wybudowana została w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w 1864 roku.
Kolumna wraz ze statuą ma wysokość 66,89m, a wewnątrz kolumny znajdują się schody prowadzące na umieszczony na wysokości 50 metrów taras widokowy(285 stopni), z którego podziwiać można widok na park Tiergarten oraz na panoramę całego Berlina. Na szczycie kolumny znajduje się ponad 8 metrowy posąg Nike i waży 35 ton, wykonany z brązu.
Dawniej pomnik znajdował się nieopodal Reichstagu, ale w 1939 roku Adolf Hitler zarządził przeniesienie go w obecne miejsce. Plac przed wieżą ma znaczenie kulturowe, stamtąd wyruszyła Love Parade w 1989 roku.
Dzięki swej nowej udostępnionej do zwiedzania szklanej kopule (Glaskuppel). Kopuła waży 1200 ton, posiada 40 m średnicy i wznosi się na wysokość 24 m.
Nad brzegiem Sprewy wznosi się monumentalny gmach Reichstagu, siedziby niemieckiego parlamentu.
Jej metalowy szkielet przykrywa 3 tysiące metrów kwadratowych szkła. Szczyt kopuły leży 47 m nad poziomem ulicy.Projekt Sir Normana Fostera jest magnesem przyciągającym największe w Berlinie rzesze publiczności. Urząd Kanclerski (Bundeskanzleramt) to jedna z najbardziej imponujących budowli nowej dzielnicy rządowej. Duży, biały budynek jest częścią tzw. „pasa federalnego” („Band des Bundes”) łączącego nowe budynki rządowe i będącego symbolem dialogu architektonicznego z historycznym budynkiem Reichstagu.
Konstanz- Statua Imperii – Kurtyzana
Statua Imperii – posąg u wejścia do portu w Konstancji, upamiętniający sobór, który obradował w tym mieście w latach 1414–1418.
Statua ma wysokość 9 metrów, waży 18 ton. Umieszczona została na piedestale obracającym się wokół własnej osi z szybkością jednego pełnego obrotu na cztery minuty. Autorem pomnika, który odsłonięto w 1993 roku, jest
Peter Lenk.
„… Nie chodzi tu o figury władzy papieża i cesarza, ale figury kuglarzy, którzy przywłaszczyli sobie oznaki władzy
świeckiej i duchowej. I w jakimś stopniu realnie papieże i cesarze byli kuglarzami.
Zapobiec jej powstaniu nie było można. Największy chyba pomnik kurtyzany na świecie jest dziś symbolem miasta Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Miejsce, na którym stoi, należy do Niemieckich Kolei, władze miasta i kościelne nic nie mogły zrobić i Imperia wyniośle obraca się wokół własnej osi w wyzywającej pozie, skromnie odziana trzyma na swoich dłoniach dwie męskie figurki.
Checkpoint Charlie
Przejście graniczne (Checkpoint Charlie) – w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim.
Mieściło się na ulicy Friedrichstraße , na skrzyżowaniu z Zimmerstraße, w samym sercu Berlina podzielonego wówczas murem berlińskim.
Oficjalna nazwa przejścia po stronie NRD-owskiej - Zimmerstraße. Na przejściu alianci zachodni zgłaszali wyjazd do Berlina Wschodniego. Drobiazgowa kontrola odbywała się po stronie NRD. W 1991 roku Armia USA oficjalnie opuściła "Checkpoint Charlie". Obecnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego oraz symboliczny punkt kontroli granicznej. Można nabyć odcisk pieczątki kontroli granicznej z wybranej przez siebie strefy okupacyjnej.
Niemieckie Muzeum Historyczne- Muzeum Berggruena.
Muzeum Berggruena
Eksponaty prezentowane są w różnorodnych kontekstach i zależnościach na dwóch kondygnacjach. Uzupełnieniem programu są wystawy czasowe i imprezy. Oferta grupowego zwiedzania z przewodnikiem wszystkich ekspozycji muzeum kierowana jest do zwiedzających o różnych zainteresowaniach.Nowa Synagoga
Nowa Synagoga w Berlinie ( Neue Synagoge in Berlin) - znajduje się w dzielnicy Spandauer Vorstadt, przy Oranienburger Strasse.
Muzeum Żydowskie (niem. Jüdisches Museum Berlin)
Muzeum Żydowskie zajmuje czołowe miejsce w europejskim świecie muzeów. To żywe centrum historii niemiecko-żydowskiej pojmuje swoją misję jako forum badań, dyskusji i wymiany myśli. To muzeum dla wszystkich: osób młodych i starszych, Niemców i Nieniemców, Żydów i Nieżydów.Pierwsze muzeum żydowskie w Berlinie powstało w 1933 przy Oranienburgerstrasse, na tydzień przed dojściem do władzy Adolfa Hitlera. W muzeum odbyła się wystawa prac Maxa Liebermanna oraz dyskusja o tożsamości niemieckiej i żydowskiej artysty[3]. Placówka została jednak w 1938 zamknięta na rozkaz nazistów, a zgromadzone w nim zbiory skonfiskowano lub splądrowano. W 1971 postanowiono ponownie otworzyć placówkę. Idea ta po raz pierwszy pojawiła się w 1971 roku, a w 1975 powstało „Towarzystwo Muzeum Żydowskiego”.
Budynek Libeskinda
Fasada budynku Libeskinda
Budynek zaprojektowany przez Libeskinda ma powierzchnię 15 000 metrów kwadratowych. Jego kształt, poprzez zastosowanie przeplatających się trójkątów i zygzakowatych linii, nawiązuje do kształtu ściśniętej, nieregularnej gwiazdy. Powierzchnia budynku pokryta jest odbijającą światło blachą cynkową i poprzecinana nieregularnymi szczelinami okien, które stanowią wyimaginowaną linię, łączącą miejsca, w których przed wojną mieszkali wybitni Żydzi i Niemcy, mieszkający w Berlinie, m.in. Heinrich von Kleist, Arnold Schönberg oraz Walter Benjamin.Przez budynek przebiega wertykalnie pięć przestrzeni nazywanych Voids („pustki”); nie są one oświetlane sztucznie, klimatyzowane czy ogrzewane, ich ściany zrobione są z surowego betonu. W jednej z tych przestrzeni znajdują się rzeźby.
Kollegienhaus
Ta część muzeum została zaprojektowana przez Philippa Gerlacha i zbudowana w 1735 roku i początkowo służyła jako budynek sądowy. Po zniszczeniach powstałych w czasie II wojny światowej, gmach został przebudowany przez Güntera Hönow (lata 1963–1969) i przeznaczony na przechowywanie zbiorów historycznych Berlińskiego Muzeum. W 1993 roku Daniel Libeskind rozpoczął kolejną przebudowę, m.in. w 2007 roku dodał szklany dach do dziedzińca.
Madame Tussauds
Jest tam mnóstwo osobistości ze świata kultury, polityki, są gwiazdy prosto z Hollywood , sportowcy, muzycy, postaci historyczne. Dzieci na pewno pokochają Shreka i Spidermana, a nieco starsi z bliska popatrzą na swoich idoli: Rihannę, Lady GaGę, Britney Spears, czy Michaela Jacksona.
Angelę Merkel
Można zobaczyc: Angelę Merkel, Cristino Ronaldo, Nicole Kidman, George’a Clooney’a, a nawet prezydenta Barracka Obamę i papieża Benedykta XVI ...i wiele innych sławnych ludzi.
Siedziba Niemieckiego Parlamentu
XIX-wieczny budynek jest obecnie siedzibą niemieckiego parlamentu. W 1999 r. został przebudowany przez brytyjskiego architekta Normana Fostera
Weltzeituhr, wskazujący czas we "wszystkich" stolicach na świecie. Na górze model Układu Słonecznego, który obraca się o 360° w ciągu jednej minuty.
Alexanderplatz - plac Aleksandra to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina. Jego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji - Aleksandra I, który odwiedził to miejsce w październiku 1805 r. Berlińczycy mówią na niego po prostu ’Alex’.
W 1967 r. zaczęto przebudowywać ówczesny plac. Wtedy powstały tam liczne domy towarowe i sklepy. Pojawiła się też Fontanna Przyjaźni (Brunnen der Völkerfreundschaft) autorstwa Waltera Womacki oraz Zegar Światowy Urania (Urania-Weltzeituhr) Ericha Johna. Oba obiekty stały się ulubionymi miejscami spotkań wschodnich berlińczyków, a także turystów.
Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz
Dziś przez plac codziennie przewija się ponad 300 000 osób! Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy (przebudowany po zjednoczeniu Niemiec) obsługujący pociągi regionalne i szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii.Niemcy, Pałac na Pawiej Wyspie
Pałac na Pawiej Wyspie (Schloss Pfaueninsel) - rezydencja letnia królów pruskich na Pawiej Wyspie na Haweli w południowo-zachodnim Berlinie. Zbudowana pod koniec XVIII w. przez Fryderyka Wilhelma II. Dwupiętrowa biała bryła pałacu – szczątkowe trzecie piętro zaznaczono jedynie nieukończonymi oknami, tak by oddawały charakter ruiny.
Kasztel na Pawiej Wyspie
Oryginalny most drewniany, w 1807 roku - zastąpiony konstrukcją z kutego żelaza. Pośrodku fasady - łuk drzwiowy. Wnętrza pałacu skromne, obejmują dwie sypialnie, gabinety oraz zdobione drewnem: jadalnię i bawialnię. Znajduje się tutaj tzw. Gabinet Tahitański, wystylizowany na bambusową chatę. W 1990 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałacyk Myśliwski Glienicke
Pałacyk myśliwski Glienicke ( Jagdschloss Glienicke) –w berlińskiej dzielnicy Wannsee. Wzniesiony na zlecenie Fryderyka Wilhelma I w 1682, często przebudowywany, swój obecny neorenesansowy wygląd otrzymał w 1889.
W 1939 pałacyk przeszedł w posiadanie miasta Berlina. W latach 1941–45 - magazyn niemieckiej wytwórni filmowej UFA. Po II wojnie światowej - siedziba szkoły kadetów, ośrodek dla sierot wojennych oraz schronisko młodzieżowe. Budynek służył również jako tymczasowe schronienie dla mieszkańców Berlina wysiedlonych z dzielnicy Neubabelsberg. Wpisany w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Grunewaldturm – inaczej Wieża Grunewaldzka, wykonana została w stylu neogotyckim, według planów Franza Schwechtena w latach 1897-1898.
Stadion Olimpijski
Stadion olimpijski (Olympic Stadium) – stadion sportowy. Zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 1916 roku - nie odbyły się z powodu I wojny światowej. Pierwszy projekt - Otto March. Kolejny - Werner March, syn Ottona.
W 1936 roku projekt został ukończony i odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Podczas II wojny światowej obiekt ucierpiał w niewielkim stopniu, zaś po wojnie służył jako główna kwatera brytyjskich wojsk okupacyjnych.
Zastosowanie - stadion lekkoatletyczny i piłkarski. W czasie Mistrzostw Świata 2006 rozegrano tutaj 6 meczów, w tym finał. Po przebudowie według projektu biura GMP ostateczna pojemność stadionu wynosi 74 228 miejsc.
LOXX Miniatur Welten
LOXX Miniatur Welten Berlin (mieszczący się niedaleko wieży centrum handlowym Alexa przy Alexanderplatz). Można tu obejrzeć jedną z największych na świecie makiet kolei (skala 1:87).
W miniaturowym mieście można zobaczyć najsłynniejsze zabytki.
Niezwykła precyzja, bogactwo detali z jaką miasto zostało wykonane (pociągi naprawdę jeżdżą, a samoloty latają).
Pałac na Pawiej Wyspie
Kasztel na Pawiej Wyspie.
Pałac na Pawiej Wyspie (Schloss Pfaueninsel) - rezydencja letnia królów pruskich na Pawiej Wyspie na Haweli w południowo-zachodnim Berlinie. Zbudowana pod koniec XVIII w. przez Fryderyka Wilhelma II. Dwupiętrowa biała bryła pałacu – szczątkowe trzecie piętro zaznaczono jedynie nieukończonymi oknami, tak by oddawały charakter ruiny. Oryginalny most drewniany, w 1807 roku - zastąpiony konstrukcją z kutego żelaza. Pośrodku fasady - łuk drzwiowy. Wnętrza pałacu skromne, obejmują dwie sypialnie, gabinety oraz zdobione drewnem: jadalnię i bawialnię. Znajduje się tutaj tzw. Gabinet Tahitański, wystylizowany na bambusową chatę. W 1990 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sanssouci
Sanssouci - Kompleks pałacowo – ogrodowy, którego początek datowany jest na 18 wiek.
Fundatoren Sanssouci był Król Prus: Fryderyk II Wielki, panował w Prusach prawie 46 lat i co oczywiste - miał dużo okazji, żeby odcisnąć swoje piętno na historii Europy i odcisnął (wojna 7 letnia, rozbiory Polski).
Teufelsberg - Diabelska Góra
Diabelska góra czyli Teufelsberg jest najwyższym, sztucznym wzniesieniem w Berlinie. Jest jedną z wielu gór powstałych na ruinach budynków z okresu II wojnie światowej. Tego typu wzniesienia nazywane są Schuttberg i znajdują się w w każdej większej niemieckiej metropolii.
Teufelsberg leży na północy lasu Grunewald i mierzy 80 m wysokości.
Historia wzniesienia jest dosyć tajemnicza. Za czasów podziału Berlina, amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wybudowała tam olbrzymią bazę, która była ponoć wielkim szpiegowskim centrum.
Park-Tropical Islands
Tropical Islands – to miejsce, w którym spełniają się marzenia tych którzy chcą wybrać się na tropikalną wyspę w samym sercu Europy.
Powierzchnia parku wynosi 66 tyś m², temperatura wewnątrz to 26 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wacha się od 40 do 60%. Miejsce to po brzegi wypełnione jest egzotyczna roślinnością, można tam zabawić się, wypocząć, a także przeżyć fantastyczną przygodę, na przykład latając balonem. W budynku znajduje się również Spa, piaszczysta plaża, atrakcje parku wodnego oraz liczne stylizowane na egzotyczna nutę knajpki. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą tu aktywnie wypocząć i oderwać się od zgiełku i szarości miejskiego życia.