sobota, 9 grudnia 2017

Warszawa - Warsaw - stolica Polski



        

Warszawa - stolica Polski


                                         

Warszawska Syrenka – godło herbu Warszawy i symbol Warszawy.


Warszawa, miasto stołeczne Warszawa(m.st. Warszawa) – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 753 977 mieszkańców, stan na 1 stycznia 2017) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą).

Jest jedynym polskim miastem, którego ustrój jest określony odrębną ustawą. Od 2002 Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. W jej skład wchodzi 18 jednostek pomocniczych – dzielnic m.st. Warszawy.





Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), agendy OBWE.


Syrenka na starówce


WARSZAWSKA SYRENKA - LEGENDARNA OBRONICIELKA WARSZAWY
Początkowo wyobrażano ją sobie jako mężczyznę. I to mężczyznę o tułowiu potwora ze skrzydłami, nogami byka oraz lwim ogonem. Na najstarszej pieczęci stołecznych dokumentów, pochodzących z 1400 roku przypomina uzbrojonego w tarczę i miecz pół człowieka, pół ptaka, z brzuchem pokrytym łuskami. Jako pół kobieta, pół ryba zaczęła jawić się dopiero koło połowy XVIII wieku. Od wieków stanowi godło Warszawy.






W latach 1811–1915 zaborcy Polski zabronili używania herbu Warszawy. Na przekór temu, wizerunki syreny zaczęły masowo pojawiać się w przestrzeni miejskiej. Jej podobizny można było spotkać na elewacjach budynków, na bramach, balkonach, balustradach, a nawet na latarniach i neonach. Wystawiono jej pomniki, stała się jednym z głównych tematów w rzeźbie i płaskorzeźbie. Choć w sztuce i literaturze nazywano ją po prostu syreną, Warszawiacy zawsze używali wobec niej zdrobnienia, nazywając ją syrenką.

Krąży na jej temat wiele legend, a wedle najbardziej znanej przypłynęła ona do Warszawy Wisłą z Bałtyku, a kiedy wyszła na ląd i zobaczyła okolicę, ta spodobała jej się tak bardzo, że postanowiła w niej zostać. Jej postać i przepiękny śpiew szybko stał się celem jednego z miejskich kupców, któremu udało mu się ją uwięzić. Jej szloch usłyszał jednak syn rybaka. Uwolnił on Syrenkę, a ta, obiecała mu, że w zamian za to on i jego przyjaciele, którzy pomogli mu ją uratować z niewoli, zawsze mogą na nią liczyć. Od tamtego czasu warszawska Syrenka, uzbrojona w miecz i tarczę miała bronić miasta oraz jego mieszkańców.
Znalezione obrazy dla zapytania Wybrzeże Kościuszkowskie, Warszawa syrenka
zdjęcie wykonane podczas wykuwania syrenki

Inicjatywa pomnika położonego tuż u stóp mostu Świętokrzyskiego wyszła w 1936 roku od ówczesnego prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.

Ludwika Nitschowa. To ona zaprojektowała pomnik Syrenki,
która stanęła u stóp Wybrzeża Kościuszkowskiego

Syrenek w Warszawie można znaleźć wiele.  Druga ważna rzeźba Syrenki mieści się na wiadukcie Markiewicza. Bohaterką naszego dzisiejszego wpisu jest jednak Syrenka, której pomnik stoi w pobliżu Mostu Świętokrzyskiego. Nim jednak przejdziemy do historii pomnika, wspomnijmy jeszcze, że wszystkie metamorfozy warszawskiej Syrenki można prześledzić na drzwiach archikatedry św. Jana na Starym Mieście, przy ul. Świętojańskiej 8.


Pomniki i znane płaskorzeźby Warszawskiej Syrenki.


1. Rynek Starego Miasta - do najważniejszych należy właśnie ten pomnik Syrenki  jest jednocześnie najstarszym, bo liczy sobie ponad 150 latrzeźba została wykonana przez Konstantego Hegla.Pierwotnie (1855–1928) i obecnie (od 2000) stoi na Rynku. W czasie pomiędzy tymi datami była przenoszona w różne miejsca Warszawy. W 2008 roku oryginalna rzeźba wykonana z brązowionego cynku została zabrana z rynku w celu wykonania prac konserwatorskich. Rzeźba była w bardzo złym stanie technicznym na skutek urazów mechanicznych i licznych aktów wandalizmu. 1 maja 2008 o 6 rano na cokół na rynku wróciła oryginalna rzeźba, jednak 12 maja oryginał przeniesiono do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, jego miejsce zastąpiła kopia. Kopia została wykonana w zakładzie odlewniczym Jacka Guzery w Dąbrowie pod Kielcami. 52°14′59″N 21°00′44″E

2. Powiśle kwietniu 1939 postawiono nad Wisłą pomnik wykonany ze spiżu. Do rzeźby Ludwice Nitschowej pozowała Krystyna Krahelska.
Jesienią 2006 przed pomnikiem ustawiono tablicę informującą o srebrnym Krzyżu Virtuti Militari, który nadał Warszawie gen. Sikorski w uznaniu zasług obrony miasta we wrześniu 1939. 52°14′25″N 21°01′55″E

3. Wiadukt im. Stanisława Markiewicza - pomnik Syrenki znajduje się przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik-Wiadukt Markiewicza w ciągu ulicy Karowej zdobi postać Syrenki dłuta Jana Woydygi z roku 1905.52°14′32,29″N 21°01′09,46″E

4. Sejm -syrenka na tarczy herbowej na piersi orła znajdującego się w Sali Posiedzeń na drewnianej balustradzie ław rządowych autorstwa Aleksandra Żurakowskiego z 1947 roku.Syrenka nad wejściem do dawnej remizy tramwajowej przy ulicy Inżynierskiej 6.



5. Na Gmachu  Zespołu Szkół nr 77 na rogu ulic Katowickiej i Zwycięzców na Saskiej Kępie. Płaskorzeźba  syreny  wykonana przez Wojciecha Czerwosza.



6. W dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej 274, syrenka wykonana przez Jerzego Chojnackiego. Pierwotnie stała na Saskiej Kępie, przed budynkiem kina Sawa.WARSZAWSKA SYRENKA - LEGENDARNA OBRONICIELKA WARSZAWY
Początkowo wyobrażano ją sobie jako mężczyznę. I to mężczyznę o tułowiu potwora ze skrzydłami, nogami byka oraz lwim ogonem. Na najstarszej pieczęci stołecznych dokumentów, pochodzących z 1400 roku przypomina uzbrojonego w tarczę i miecz pół człowieka, pół ptaka, z brzuchem pokrytym łuskami. Jako pół kobieta, pół ryba zaczęła jawić się dopiero koło połowy XVIII wieku. Od wieków stanowi godło Warszawy. Mowa oczywiście o legendarnej obronicielce stolicy - warszawskiej Syrence. 





W latach 1811–1915 zaborcy Polski zabronili używania herbu Warszawy. Na przekór temu, wizerunki syreny zaczęły masowo pojawiać się w przestrzeni miejskiej. Jej podobizny można było spotkać na elewacjach budynków, na bramach, balkonach, balustradach, a nawet na latarniach i neonach. Wystawiono jej pomniki, stała się jednym z głównych tematów w rzeźbie i płaskorzeźbie. Choć w sztuce i literaturze nazywano ją po prostu syreną, Warszawiacy zawsze używali wobec niej zdrobnienia, nazywając ją syrenką, co samo w sobie już wskazywało na ogromny sentyment. 



Druga ważna rzeźba Syrenki mieści się na wiadukcie Markiewicza. Bohaterką naszego dzisiejszego wpisu jest jednak Syrenka, której pomnik stoi w pobliżu Mostu Świętokrzyskiego. Nim jednak przejdziemy do historii pomnika, wspomnijmy jeszcze, że wszystkie metamorfozy warszawskiej Syrenki można prześledzić na drzwiach archikatedry św. Jana na Starym Mieście, przy ul. Świętojańskiej 8.

Nie wszystkie warszawskie syrenki wyglądają oficjalnie. Mniej znana syrenka na Wale Miedzeszyńskim zmysłowo założyła ręce za głowę i zmrużyła oczy, a ta przed wejściem do Królikarni nie ma tarczy i miecza, ale dmie w róg. 


Szczególnie dużo syrenek jest na Starym Mieście (np. w okolicach Szerokiego Dunaju). Znajdują się na elewacjach (jako freski) i drzwiach katedry, w herbach i na różach kierunków. Bardzo często zdobią budynki zakładów tramwajowych (na ul. Przyokopowej - obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego i Kawęczyńskiej) oraz słupki trakcyjne. Można je też zobaczyć na dawnych budowlach miejskich: filtrach, moście Poniatowskiego, Hali Gwardii. 


 
  
     Syrenka na warszawskiej Starówce                      Syrenka warszawska nad Wisłą                                                                   

 
Syrenka-wiadukt im. St. Markiewicza                                Syrenka-rzeźbiarz Jerzy Chojnacki

           
  Syrenka-rzeźbiarz Wojciech Czerwosza                          Syrenka Sala Posiedzeń Sejmu

         

                                                                             karta tytułowa księgi rachunkowej Starej                                                                   Warszawy z 1609 


                                                             
Herb Starej Warszawy znajdujący się na okładce księgi "Regestrum proventuum et expensorum civitatis antiq[ue] varsaviae" (1652).

***




Warszawa jest drugim (po Lwowie) polskim miastem wyróżnionym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Została także wyróżniona Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy, Krzyżem Niepodległości z mieczami i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.Wisła dzieli obszar Warszawy na część lewobrzeżną, leżącą gł. na morenowej równinie denudacyjnej (wys. do 115 m) i prawobrzeżną, położoną w dolinie (wys. do 90 m). Najstarszymi dzielnicami Warszawy założonymi w średniowieczu, są Stare Miasto i Nowe Miasto, położone na skarpie, tuż nad Wisłą. Na pd. i pd.-zach. od nich w XVI–XVIII w. powstały dalsze osiedla. Ta część Warszawy jest bogata w zabytki historyczne, zrekonstruowane po II wojnie światowej. Dawny charakter zachował najpełniej Trakt Królewski, biegnący od Zamku Królewskiego wzdłuż ulic: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Ujazdowskie w kierunku Wilanowa. Na pd.-zach. od dzielnic historycznych powstało w XIX w. obecne śródmieście, pełniące dziś funkcje handlowo- usługowe, kulturalne. i mieszkaniowe. Dużą powierzchnię zajmują tereny zielone. Spośród dawnych parków i ogrodów najbardziej są znane: Łazienkowski, Ujazdowski, Praski, Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego, Park im. Marszałka Piłsudskiego (Pole Mokotowskie), Park Żeromskiego, Ogród Saski,Pałac Nauki i Kultury w Warszawie.



***

Pałac Kultury i Nauki  im. Józefa Stalina





Pałac Kultury i Nauki jest największym budynkiem w Polsce
HistoriaPałac Kultury i Nauki (PKiN, do 1956 Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), znajdujący się w Śródmieściu Warszawy na placu Defilad 1.W kartach historii zapisany jest jako dar  narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. 




Pałac jest m.in. siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. Zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Od 2007 gmach znajduje się w rejestrze zabytków.

Ten największy budynek w Polsce znajduje się w samym centrum miasta więc nie da się go nie zauważyć przez co tak często staje się pierwszym punktem  do zwiedzania. To zabytek bogaty w wiele  architektonicznych stylów począwszy od art deco, socrealizm po polski historyzm. W dzisiejszych czasach na tych 42  kondygnacjach , których łączna wysokość wynosi 167,68m mieści się wiele instytucji użyteczności publicznej  czyli, kino, teatry, wyższe uczelnie oraz instytucje naukowe. Swoje miejsce ma tu również słynna sala konferencyjno – widowiskowa czyli Sala Kongresowa  na 3000 miejsc, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieżowy z basenem. Turyści nie mogą się  więc tu nudzić, a  zwiedzanie najlepiej zakończyć na 30 piętrze tego gmachu  czyli 114 metrach  na tarasie widokowym , z którego  można podziwiać przepiękną panoramę stolicy. Widok  daje nie zapomniane wrażenia, których nie sposób opisać. Nie każdy zwiedzający wie, iż Pałac Nauki i Kultury mieści aż albo dla niektórych tylko 3288 pomieszczeń.


Sala Kongresowa-2011

Sala im.Lwa Rudniewa

Sala im. Władysława Broniewskiego

Sala im. Stefana Starzyńskiego

Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, które z kolei inspirowane są amerykańskimi wieżowcami art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, 
ma wysokość 237 metrów.


Zamek Królewski w Warszawie



Warszawa. Kolumna Zygmunta III Wazy.

Warszawa. Kolumna Zygmunta III Wazy.
Zamek królewski w Warszawie i kolumna Zygmunta , Zamek barokowo-klasycystyczny znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.
Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).
W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944.








Łazienki Królewskie - Belweder


Łazienki Królewskie w Warszawie - Pałac Myślewicki 

Belweder związany historycznie i terytorialnie z Łazienkami. Na miejscu obecnego pałacu około 1660 roku Krzysztof Zygmunt Pac wzniósł dla swej małżonki pałacyk (zapewne drewniany), który ze względu na piękny widok na nadwiślańskie łąki nazwano Belwederem. 


Łazienki Królewskie w Warszawie-Oranżeria

W latach trzydziestych XVIII wieku stary budynek zastąpiono nowym, murowanym, założonym na planie prostokąta, wzniesionym według projektu Józefa Fontany. Stanisław August, dokupiwszy do swych posiadłości łazienkowskich Belweder (w 1767) początkowo zamierzał i ten budynek przekształcić w reprezentacyjną rezydencję. Odstąpiwszy od tego zamiaru, przeznaczył go na mieszkanie dla dworu, a w północnej oficynie założył słynną manufakturę fajansów, skąd wychodziły cenne dziś wyroby zwane Belwederami. W latach 1819 – 1822 barokowy budynek został przebudowany w duchu klasycyzmu przez Jakuba Kubickiego na rezydencję wielkiego Księcia Konstantego. Do korpusu głównego dodano parterowe skrzydła załamane pod kątem prostym. Korpus główny w swych dwóch elewacjach otrzymał monumentalne portyki. We wnętrzu pałacu zachowały się elementy jego oryginalnego wystroju (zwłaszcza Sala Niebieska, zwana dziś Pompejańską, i Pokój Bawialny). 






Łazienki Królewskie w Warszawie-Pałac Myślewicki 



Łazienki Królewskie w Warszawie-Amfiteatr.
  
W północno-zachodnim krańcu ogrodu, blisko Obserwatorium i Ogrodu Botanicznego pod koniec XX w. ustawiono kolumnę zwieńczoną sylwetką orła. Data „1262” na cokole upamiętnia rok pierwszego udokumentowanego w źródłach pisanych wydarzenia związanego z grodem lub dworem książęcym w Ujazdowie (zwanym wówczas Jazdowem). 





Łazienki Królewskie w Warszawie-Oranżeria


W tym roku na Mazowsze i na gród napadli Litwini wspierani przez Rusinów. W Jazdowie przebywał wówczas książę mazowiecki Siemowit I z rodziną. Został ścięty przez Rusinów, a jego małoletniego syna Konrada uprowadzono. Po tych tragicznych wydarzeniach Jazdów opustoszał. Centrum przyszłej Warszawy przeniesiono na skarpę wiślaną, gdzie dziś znajduje się Zamek Królewski i Stare Miasto. A kolumna stanęła w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdował się średniowieczny gród.


Kolumna z orłem

Orzeł wieńczący kolumnę w Łazienkach Królewskich, symbol majestatu, godności, władzy i potęgi nie ma korony, takiej jak dzisiejsze godło Polski. To bowiem nieukoronowany orzeł piastowski

***
Warszawska Praga

Warszawska Praga- to dzielnica leżąca na wschód od Wisły. Administracyjnie podzielona jest na Pragę Północ i Pragę Południe. Nazwa dzielnicy oznacza miejsce, gdzie dawniej rósł las, który został wypalony pod zasiewy. W 1648 roku król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie i dzielnica stanowiła oddzielne od Warszawy miasto. Dopiero w 1791 roku na mocy uchwały Sejmu Czteroletniego Praga została przyłączona do Warszawy.







Waleczna historia państwa polskiego przyczyniała się do tego, że Praga została kilkakrotnie zniszczona. Najpierw licznymi wojnami w XVII, XVIII i XIX wieku, potem podczas powstania listopadowego i w trakcie II wojny światowej. Aktualnie Praga jest fascynującą dzielnicą, w której spotyka się historia z nowoczesnością




Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście - to jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy, ma długość około 1100 m. Ulica wchodzi w skład Traktu Królewskiego, który prowadzi od Zamku Królewskiego do Łazienek.



Krakowskie Przedmieście Pomnik Kopernika przed Polską Akademią Nauk


 Nazwa Krakowskie Przedmieście wywodzi się od określenia dawnego traktu Zakroczym - Czersk, biegnącego na południe do Jazdowa, Czerska, a potem do Krakowa. Przy Krakowskim Przedmieściu znajduje się bardzo dużo zabytków, zaliczamy do nich miedzy innymi: Bazylikę Św. Krzyża, Pałac Czapskich Krasińskich (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Pałac Potockich, Pałac Wesslów, Pałac Kazimierzowski, Pałac Uruskich-Czetwertyńskich, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Hotel Bristol, Pałac Prezydencki, Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca, Pałac Kazanowskich, Kościół Św. Anny oraz wiele kamienic pomników i innych ważnych miejsc.

***
Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Kolumna króla Zygmunta III Wazy -  Budowla pomnika wzniesiona została w latach 1643 - 1644 z inicjatywy Władysława IV Wazy, ku czci jego ojca Zygmunta III Wazy. Autorami projektu kolumny byli dwaj architekci: Augustyn Locci oraz Constantino Tencalli. Pomnik ma 22 metry wysokości. Postać króla w rycerskiej zbroi, z szablą z krzyżem w ręku i koroną mierzy 275 cm . 

Kolumna Zygmunta w latach 1910-1920


Kolumna Zygmunta-Warszawa-Stare-Miasto

W nocy z 1 na 2 września 1944 roku kolumna została zniszczona pociskiem z niemieckiego działa czołgowego. W 1949 roku kolumna została zrekonstruowana, nowy trzon wykonano z granitu strzegomskiego, a posągowi władcy dorobiono lewą dłoń, szablę i krzyż oraz zatuszowano wiele mniejszych uszkodzeń. Oficjalne odsłonięcie odbudowanego pomnika nastąpiło 22 lipca 1949 roku. Pozostałości starej kolumny oglądać można w pobliżu Zamku Królewskiego.

Warszawskie wieżowce


Warszawskie wieżowce - Wśród warszawskich wieżowców występuje prawdziwa mieszanka narodowości, choć nie brak tu budowli typowo polskich: Pałac Kultury to wieżowiec radziecki.

Pałac Kultury i Nauki-Pałac Młodzieży w Warszawie


"Novotel Warszawa Centrum"

 Hotel "Novotel Warszawa Centrum"(szwedzki-dawny Hotel Forum do 07-2002) wybudowany w latach 1972–1974, otwarty 24 stycznia 1974. Hotel znajduje się przy rondzie Dmowskiego, które jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Warszawy.




Hotel Intraco 

Hotel Intraco I(szwedzki)- jeden z pierwszych w Warszawie drapaczy chmur, wzniesiony w latach 1973–1975 na Muranowie na rogu ulic Stawki i Marcelego Nowotki (obecnie gen. Władysława Andersa).



Hotel Intraco I

Millennium Plaza 

Millennium Plaza-budynek turecki(do 2003 r. Reform Plaza) – wieżowiec przy warszawskim placu Artura Zawiszy w zachodniej części Alej Jerozolimskich, 112-metrowy budynek biurowo-handlowy klasy B+zbudowany pod koniec 1999 roku. Zaprojektowany i wzniesiony przez kontrowersyjnego tureckiego architekta i biznesmena Vahapa Toya.




Warsaw Trade Tower

Wieżowiec -Warsaw Trade Tower (koreański-zajmuje drugie miejsce po Pałacu kultury), został zbudowany w Warszawie w granicach dzielnicy Wola, stoi wzdłuż ulicy Chłodnej 51 oraz Kotlarskiej. Funkcjonuje też jako Warszawskie Centrum Daewoo, a rzadziej Warszawska Wieża Handlu, Warsaw Daewoo Center. Konstrukcja wieży wystartowała w 1997 i trwała 2 lata. Warsaw Trade Tower, wybudowany w 1999 roku, ma 208 metrów wysokości i 45 pięter.


Warsaw Trade Tower 


Warsaw Financial Center

Warsaw Financial Center (WFC) – biurowiec znajdujący się na rogu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej w Warszawie.Warsaw Financial Center zaprojektowały amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates przy współpracy z polskimi architektami z Biura Projektów Architektury J&J. Inspirację dla projektu stanowił biurowiec 333 Wacker Drive w Chicago. Głównym wykonawcą była firma PORR International.



Wieżowiec został wzniesiony w latach 1997–1999 i był jednym z najnowocześniejszych wieżowców lat 90. XX wieku w Europie Środkowej.Budynek ma 144 metry wysokości, zaś wierzchołek jego iglicy znajduje się 165 metrów nad ziemią. Bryła graniastosłupa została skomponowana z łukiem w górnej części wieżowca.

Spektrum Tower

Spektrum Tower-wieżowiec biurowy przy ulicy Twardej 18 w Warszawie(dawniej TP S.A. Tower lub Twarda Tower), była siedziba Telekomunikacji Polskiej. Biurowiec 29-kondygnacyjny , oferujący około 28 000 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia, również do dyspozycji swoich najemców 314 podziemnych miejsc parkingowych. Budynek obsługuje 6 szybkobieżnych wind wewnętrznych, dwie windy panoramiczne, dwie obsługujące poziom garażu oraz przeciwpożarowa winda towarowa. 


city office twarda 18 - wirtualne biuro





Wieżowce
1. Piewsze miejsce: Pałac Kultury i Nauki
2, Drugie miejsce: Warsaw Trade Tower
3. Najniższy wieżowc w warszawie jest tak zwana PASTa

W stolicy doliczyć się można blisko 40 wieżowców, w tym 5 nie zostało jeszcze ukończonych. Są to jednocześnie najwyższe budynki w kraju.  17 wieżowców ma wysokość ponad 100 metrów. Najwyższym budynkiem w mieście jest wspomniany Pałac Kultury i Nauki, wzniesiony w 1955 roku. Ma 231 metrów wysokości i składa się z 42 kondygnacji.  Najniższym wieżowcem w warszawie jest tak zwana PASTa, czyli siedziba Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Jest to jednocześnie najstarszy wieżowiec stolicy, wzniesiony został w 1908 roku, ma 60 metrów wysokości, składa się na niego 11 pięter. Znaczna liczba wieżowców w stolicy klasyfikuje Warszawę w czołówce (5 miejsce, po Moskwie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem i Londynie) najwyższych miast europejskich. Według planów rozbudowy stolicy przewiduje się rozpoczęcie budowy kolejnych wieżowców. W planach jest budować 350 metrowego wieżowca Orco-Orbis Tower.

Metropolitan- Biura Wirtualne.

Metropolitan-Firma Regus (data ukończenia 2003), jest operującym na całym świecie dostawcą elastycznych rozwiązań biurowych dotyczących miejsc pracy. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań są tzw. biura wirtualne. Powierzchnia budynku 38 040 m² położony jest w prestiżowej okolicy, przy Placu Piłsudskiego, niedaleko Starego Miasta. W pobliżu znajduje się wiele obiektów historycznych m.in.: budynki Opery Narodowej i Uniwersytetu Warszawskiego oraz liczne budynki rządowe. Metropolitan sąsiaduje ponadto z Parkiem Saskim zapewniającym świeże powietrze oraz dużo odprężającej zieleni. W pobliżu stacja metro Świętokrzyska oraz liczne linie autobusowe  i tramwajowe. 








***

Plac Bankowy





Plac Bankowy - to najgłówniejszy plac stolicy, powstał w 1825 roku i miał pełnić rolę reprezentacyjną Królestwa Polskiego. Wokół niego znajdowały się najważniejsze budynki instytucji państwowych. Aktualnie Plac Bankowy obejmuje teren pomiędzy aleją „Solidarności”, ulicą Marszałkowską i gen. Andersa oraz ulicą Senatorską i Elektoralną. 



Jana Pawła II (Bank Polski i Giełda ), Warszawa - 1887 rok

Jana Pawła II (Bank Polski i Giełda ), Warszawa - 1967 rok.

Do najważniejszych budynków stojących przy Placu Bankowym zaliczamy: zaokrąglony budynek Giełdy i Banku Polskiego, projektu Antonio Corazziego, Ratusz (dawniej Pałac Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu), a także dawny Pałac Ministra Skarbu. W latach 1951 - 1989 plac nosił imię Feliksa Dzierżyńskiego, stal tu nawet pomnik „Żelaznego Feliksa”. Po 1989 roku pomnik został usunięty, a plac przemianowano na Plac Bankowy. Obecnie na placu stoi wykonany z brązu, pomnik Juliusza Słowackiego, dłuta Edmunda Wittiga.



***

Most Poniatowskiego


Most Księcia Józefa Poniatowskiego – zbudowany w latach 1904–1914 most przez Wisłę w Warszawie. Obecną nazwę nadano w kwietniu 1917.Łączna długość: 506 m, szerokość: 21 m







Most Gdański -Warszawa





Most Gdański – dwupoziomowy stalowy most na Wiśle w Warszawie, będący częścią obwodnicy śródmiejskiej. Został wybudowany w latach 1957–1959 na filarach pierwszego mostu pod Cytadelą.
Otwarcie: 31 lipca 1959,
dł.406m,szer.17 m.Typ mostu: Truss bridge.



Most Gdański 





Most Śląsko-Dąbrowski- Most Kierbedzia.




Most Śląsko-Dąbrowski – most na Wiśle w Warszawie. Został zbudowany w latach 1947–1949 na filarach mostu Kierbedzia.






Most Kierbedzia,zbudowano w 1859-1864, zlikwidowano w1944).oficjalnie most Aleksandryjski – pierwszy warszawski stalowy most na Wiśle. 

W czasie zaborów most nosił oficjalną nazwę mostu Aleksandryjskiego (od cara Aleksandra II). Z placu Zamkowego prowadził doń wiadukt Pancera. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ta druga nazwa stała się nazwą oficjalną.


Most Kierbedzia przed 1930

5 sierpnia 1915 około 6 rano wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły dwa środkowe przęsła, nie uszkadzając filarów. Most został odbudowany w 1916. Został ponownie zniszczony 13 września 1944 przez wojska niemieckie.

Po wojnie na ocalałych filarach zbudowano nowy most, który został nazwany mostem Śląsko-Dąbrowskim i stał się po rozbiórce wiaduktu Pancera częścią Trasy W-Z.

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski (w latach 1981–1998 most im. gen. Zygmunta Berlinga) – most na Wiśle w Warszawie zbudowany w latach 1971–1974. 



Most Łazienkowski



Most Siekierkowski
Most Siekierkowski – najnowszy i najbardziej wysunięty na południe most drogowy w Warszawie, łączący Mokotów i Wawer, wybudowany w latach 2000-2002, jako część Trasy Siekierkowskiej. Konstrukcja mostu podwieszona jest 54 linami nośnymi na dwóch, ok. 90-metrowych pylonach w kształcie litery H.dł. 500 m, szer. 33-43 m, szer.2x10,5 m, liczba przęseł 5, rozpiętość przęseł: 48 m, 77 m, 250 m, 77 m, 48 m

Antyczna bogini zwycięstwa Nike jako symbol walczącej Warszawy
Pomnik Bohaterów Warszawy – monument znajdujący się przy ulicy Nowy Przejazd w Warszawi
Pomnik Nike, a właściwie pomnik Bohaterów Warszawy 1939-1945, to okazały monument. Cokół wykonany z żelbetu, imitującego kamień mierzy sobie 14 metrów
***

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie




Pałac w Wilanowie - niewątpliwie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Pałac wybudowany został w latach 1677 - 1696, według projektu Augustina Locciego, z przeznaczeniem na rezydencję króla Jana III Sobieskiego. W XVIII wieku rezydencja ta była siedzibą bogatych rodów magnackich, takich jak: Czartoryscy, Sieniawscy, Lubomirscy, Potoccy i Braniccy.  




Pałac ten był również siedzibą króla Augusta II Mocnego. Pałac reprezentuje styl barokowy, choć w jego architekturze odnaleźć można również elementy typowe dla staropolskiej tradycji budowlanej. Wnętrze pałacu posiada wiele elementów sztukatorskich, które nawiązują do tradycji antycznej i głoszą apoteozę rodu Sobieskich. Wystrój pałacu jest dziełem takich twórców jak Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot, Jan Samuel Mock oraz Francesco Furmo. Pałac, wraz z otaczającym go parkiem przetrwał okres zaborów, wojny  i okupacji. Dzięki temu  jego walory historyczne i artystyczne możemy podziwiać do dziś. Od 1805 roku w pałacu znajduje się muzeum z bogatymi zbiorami sztuki europejskiej i wschodnioeuropejskiej.  Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań, na przykład Letnich Koncertów Królewskich w Ogrodzie Różanym.




Warszawa jest miastem zielonym. Prawie ¼ obszaru stolicy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody. Uzupełnieniem historycznych parków, stanowiących oprawę królewskich i magnackich rezydencji, takich jak:


***

Ogród Saski jest jednym z najstarszych parków w Polsce.Położony jest w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, w obrębie ulic Królewskiej, Marszałkowskiej, Senatorskiej, Fredry, Wierzbowej, Placu Piłsudskiego. Zajmuje powierzchnię 15,49 ha. Ogród Saski został zdewastowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794), przekomponowany na krajobrazowy ogród angielski w latach 1816–1827 według projektu Jamesa Savage'a. Częściowo zniszczony w czasie powstania warszawskiego.



 Łazienki czy Wilanów, są nowoczesne ogrody, jak ten na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej lub Pole Mokotowskie stanowiące enklawę zieleni na złączeniu kilku dzielnic. W Warszawie jest też kilkanaście rezerwatów przyrody oraz dwa ogrody botaniczne.





 W granicach Warszawy znajdują się również tereny leśne, do największych należą: 

Rezerwat przyrody Las Bielański
Las Bielański | Zielona Warszawa



 Park Młociński








 Las Kabacki (Rezerwat im. S. Starzyńskiego)



Lasy wawerskie (fragment Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z Rezerwatem im. Króla Jana Sobieskiego).

 Park Leśny Bemowo, Lasek na Kole.



 Warszawskie parki miejskie, to:

 Łazienki Królewskie.

Park w Wilanowie.

Ogród Saski.

Ogród Krasińskich.

 Park Praski, Park Skaryszewski.


Park Ujazdowski.

Park Ujazdowski – zabytkowy park w śródmieściu Warszawy, położony przy Alejach Ujazdowskich między ul. Piękną i placem Na Rozdrożu.


Park Morskie Oko.



Park Morskie Oko – park znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jest położony między ulicami: Puławską, Dworkową, Belwederską i Promenada na skarpie warszawskiej i terenie podskarpia.  Przy wejściu do Parku Morskie Oko znajduje się Domek Mauretański  jest pozostałością po rezydencji księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Zaprojektowany został przez Szymona Bogumiła Zuga jako glorietta flamandzka. Jednak obecny kształt zyskał w XIX wieku, kiedy na zlecenie kolejnej właścicielki  Henryk Marconi dokonał przebudowy pałacu i parku. Następny właściciel Franciszek Szuster przyczynił się do powstania tu modnego letniska. Niedaleko Domku Mauretańskiego jest drugi budynek, będący pozostałością danego założenia pałacowo-parkowego – to Domek Gotycki, zwany też Gołębnikiem. Na wieży widać zegar z kurantem, który od stycznia 1965 roku o godzinie 17 wygrywa „Marsz Mokotowa”.

W parku znajduje si  staw Morskie Oko swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu kształtu do Tatrzańskiego pierwowzoru. Miejsce jest ładnie zagospodarowane,  pływają  kaczki i mewy. Nad stawem, przy ulicy Dworkowej znajduje się pomnik Żołnierzy Baszty. Upamiętnia tragiczną historię z czasów powstania warszawskiego, kiedy zagubieni w kanałach powstańcy wyszli przez właz i natknęli się na Niemców. Wszystkich 140 żołnierzy rozstrzelano. Od włazu kanału do pomnika namalowano ślady się stóp.W dolnej części parku znajdowało się miejsce zabaw zwane „Promenadą”.stawem wiąże się niezwykła historia. Kiedy do wody wpadło trzech chłopców i ich ciał nie można było odnaleźć ekipa płetwonurków przebadała staw i okazało się, że na głębokości sześciu metrów jest tutaj wodny lejek i pod spodem jeszcze prawdopodobnie jeszcze jedno jezioro. Podobno utopił się tu też wóz z koniem i czołg. Jeziorko zasila w wodę podwodne źródło.



Niebezpieczne jeziorko- Park Morskie Oko


Pole Mokotowskie.

Park im. Edwarda Rydza-Śmigłego.

Las Bielański.

Las Bielański (inna nazwa: Las Bielany) – rezerwat przyrody położony w północnej części Warszawy, na Bielanach. Las Bielański jest pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez Park Młociński i Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską



Kępa Potocka.
Park im. Stefana Żeromskiego. 
Park Moczydło,.
Park im. gen. Józefa Sowińskiego.
Kampinoski Park Narodowy.

***





Pałac Namiestnikowski

Pałac Namiestnikowski - pałac zwany jest również Pałacem Prezydenckim, ponieważ w latach 1993 - 2010  stanowił rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (prezydent Bronisław Komorowski rezydować ma w Belwederze, a Pałac Namiestnikowski ma pełnić jedynie funkcję biurową).



 Budynek usytuowany jest w Śródmieściu, przy Krakowskim Przedmieściu, pomiędzy hotelem Bristol, a kościołem pokarmelickim. Jest własnością Skarbu Państwa i wchodzi w skład mienia Kancelarii Prezydenta. 


Pałac Namiestnikowski to największy pałac w Warszawie. Wybudowany został w 1643 roku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Koniecpolski. Projekt budynku wykonał architekt Constantino Tencalla. 

Pierwotnie budynek wzniesiony został w stylu barokowym, ale w ciągu kolejnych stuleci został wielokrotnie przebudowany. Od 1659 roku pałac był własnością rodu Lubomirskich, a potem  Radziwiłłów. Po 1815 roku Królestwo Kongresowe odkupiło budynek, który przeznaczono na siedzibę namiestnika państwa, stąd wzięła się nazwa budynku.


***

Sejm i Senat 


Sejm i Senat - gmachy Sejmu oraz Senatu są jednymi z najbardziej charakterystycznych miejsc w kraju. To tu podejmowane są najważniejsze decyzje w państwie. Budynki parlamentu usytuowane są  w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego, wzniesione zostały w latach 1925 -1928, w miejscu dawnego Instytutu aleksandryjsko - Maryjskiego Wychowania Panien. Podczas II wojny domowej gmachy parlamentu zostały zniszczone. 

Sejm, otwarcie sesji 1 XII 1936 w Warszawie (przemawia E. Kwiatkowski wicepremier i minister skarbu).





Po wojnie rozpoczęła się ich odbudowa. Rekonstrukcja owalnego gmachu, będącego dziś symbolem Sejmu trwała dziewięć miesięcy. Tu, w roku 1947 odbyło się pierwsze po wojnie posiedzenie Sejmu i 22 lipca 1952 roku uchwalono Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Projekt nowego kompleksu sejmowego zlecono architektowi Bohdanowi Pniewskiemu. Nowy zespół budynków doskonale wpisuje się w stary park. Obejmuje obszar sięgający aż skarpy warszawskiej. Elewacje wykonano z białego piaskowca, a cały obszar jest dostępny dla spacerowiczów. Do najważniejszych miejsc w sejmie zaliczamy Salę Posiedzeń, projektu Kazimierza Skórewicza, Sala Kolumnowa (od 1989 do 1991 roku była miejscem posiedzeń Senatu), a także Korytarz Marszałkowski oraz Hall Główny. Budynek Sejmu znajduje się w pawilonie, gdzie dawniej miał być magazyn biblioteczny. W części środkowej budynku znajduje się owalna klatka schodowa, do której dochodzi Korytarz Marszałkowski. Jej balustradę tworzą pręty z żelaza, kute w esowaty wzór suchej wici roślinnej, prosty w rysunku. Natomiast sala posiedzeń Senatu znajduje się na I piętrze budynku. Ta amfiteatralna sala powstała z połączenia 3 mniejszych pomieszczeń.

***

Barbakan


Barbakan - to część murów obronnych Warszawy. Wybudowany został w 1548 roku, łatwo zobaczyć go idąc od strony Starego do Nowego Miasta. Budowla wzniesiona została według projektu Jana Baptysty Wenecjanina. Barbakan, wraz z sąsiadującą Bramą Łazienkowską i Basztą Prochową stanowił tak zwaną Bramę Zakroczymską. Funkcję obronną barbakan pełnił tylko raz - podczas potopu szwedzkiego. 






W XVIII wieku Barbakan został częściowo rozebrany, a następnie jego część włączono do nowo wybudowanych nieopodal kamienic. Tuż przed II wojną światową udało się zrekonstruować zachodnią część mostu Barbakanu. Pracami tymi kierował architekt Jan Zachwatowicz. Podczas II wojny światowej barbakan uległ zniszczeniu, odbudowa jego trwała od 1952 do 1954 roku. Nad pracami czuwał Wacław Padlewski, korzystano wówczas z dawnych XVII wiecznych rycin, a do odbudowy użyto cegieł z rozebranych kamienic z Nysy i Wrocławia.


***

Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela


Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela - jest to jedna z najstarszych świątyń Warszawy.

Świątynia wzniesiona została w 1390 roku. Słynie przede wszystkim z tego, że to tu swoje kazania wygłaszał Piotr Skarga, a Władysław IV Waza zaprzysięgał swoje pacta conventa. Tutaj tez dokonano koronacji 2 władców (Stanisław Leszczyński - 1705 i Stanisław August Poniatowski - 1764)  oraz zaprzysiężono Konstytucje 3 maja. Katedra była też świadkiem wielu pogrzebów i ślubów królewskich.  W 1960 roku kościołowi nadano tytuł bazyliki. Wnętrze świątyni jest mroczne i surowe. Na szczególną uwagę zasługują miedzy innymi: renesansowy nagrobek ostatnich książąt mazowieckich (Stanisława i Janusza), klasycystyczny pomnik nagrobny Stanisława Małachowskiego, mauzoleum prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1990, barokowa kaplica Baryczków z krucyfiksem z XVI wieku oraz liczne pomniki  i popiersia. W świątyni pochowanych jest również wielu wybitnych Polaków, na przykład: król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, premier Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz oraz wielu arcybiskupów warszawskich.

***

W 1569 mocą unii lubelskiej Warszawa została ustanowiona miejscem obrad sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów[a]. Od 1573 odbywały się tam wolne elekcje, a w latach 1596–1611 do Warszawy przeniesiono dwór królewski i urzędy centralne. Pierwszy gród na terenie obecnej Warszawy istniał w Jazdowie (ślady z VII–IX w.). Osadnictwo na prawym brzegu Wisły zaczęło się w Starym Bródnie (gród, X–XI w.), następnie (XI–XII w.) powstały związane z przeprawą ośrodki handl. — osady Kamion i Targowa (obecnie osiedla Kamionek i Targówek), na lewym brzegu Wisły — Solec. W XIII w. największe znaczenie zyskał gród Jazdów, usytuowany na przecięciu 2 ważnych szlaków: pn.–pd. — z Pomorza przez Zakroczym do Czerska i dalej do Morza Czarnego i wsch.–zach.  przeprawa przez Wisłę.


***
Grób Nieznanego Żołnierza - Plac Piłsudskiego.



Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty w 1925 r. Przed 1939 r. na filarach arkad umieszczone były tylko cztery tablice z datami bitew 1914-20. Dziś jest ich 18.



Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w warszawskim Pałacu Saskiego. Wysadzony 16 grudnia 1944.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej "żołnierzom wyklętym" odbyło się w poniedziałek 15 sierpnia w trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.



"Rzeczpospolitej": "Druga konspiracja i Żołnierze Wyklęci-Niezłomni są częścią historii polskiej armii i pokazują pewien wzorzec moralny, patriotyczny, który ma być na stałe zapisany w miejscu ważnym dla Polaków". 

Na tablicy umieszczone zostaly nazwy miejscowości oraz daty potyczek "żołnierzy wyklętych" ze służbami bezpieczeństwa i wojskami radzieckimi w latach 1945-63: Rudniki, Rowiny, Kuryłówka, Las Stocki, Miodusy Pokrzywne, Zwoleń, Raczkowszczyzna i Majdan Kozic Górnych. Ma być też przypomniana obława augustowska z 1945 r., w której oddziały NKWD wspomagane przez UB otoczyły kilka tysięcy partyzantów podziemia niepodległościowego.


***

Symboliczny grobowiec dla uczczenia bezimiennie poległych bohaterów w walce o wolność Polski. Umiejscowiony pod arkadami Pałacu Saskiego (pierwszego miejsca zamieszkania rodziny Fryderyka Chopina w Warszawie), który został zburzony podczas II wojny światowej. W 1925 roku złożono tu prochy Nieznanego Żołnierza – Obrońcy Lwowa z Cmentarza Łyczakowskiego oraz urny z ziemią z pól bitewnych I wojny światowej. Ze zburzonego w 1944 roku Pałacu Saskiego pozostały tylko arkady z Grobem. W pomniku znajdują się urny ze wszystkich pól bitewnych XX wieku, na których zginęli śmiercią bohaterską Polacy. Przy Grobie płonie wieczny znicz i pełni służbę warta honorowa. Zmiana warty odbywa się codziennie o godz. 12.00.

***

                                  

Miejsca Pamięci Narodowej

 W  Warszawie zNnajduje się wiele miejsc pamięci narodowej. Większość z nich związana jest z wydarzeniami wojennymi, w których stolica odegrała znaczącą rolę. 

Muzeum Narodowe


Muzeum Narodowe w Warszawie – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie. 
Muzeum Narodowe

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. To hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.






Muzeum-Powstania-Warszawskiego

Na szczególną uwagę zasługuje wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców.










 Mauzoleum Walki i Męczeństwa powstało na Szucha, w miejscu dawnego więzienia. 




Pomnik upamiętniający Armię Krajową. 


Pomnik szewca warszawskiego Jana Kilińskiego.
Pomnik powstał według projektu Stanisława Jackowskiego, a odlany został w 1935

Przywódcy powstania kościuszkowskiego w Warszawie (1794 r.), uczestnika spisków przeciw Rosji, będącej jednym z 3 państw-zaborców. Jan Kiliński z zawodu był szewcem. Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w odwet za zdjęcie niemieckich napisów z pomnika Mikołaja Kopernika „aresztowano Kilińskiego” – rozebrano pomnik stojący wtedy na placu Krasińskich i wywieziono go. Organizacje podziemne odnalazły miejsce ukrycia – piwnice Muzeum Narodowego. Na murach Muzeum ukazał się napis „Ludu Warszawy, jam tu!, Kiliński Jan”. 




„Zareagował” również Mikołaj Kopernik. „W odwet za zniszczenie pomnika Kilińskiego zarządzam przedłużenie zimy o 6 tygodni – Mikołaj Kopernik, astronom” głosiły napisy na murach Warszawy. Zima 1942 roku rzeczywiście była długa i mroźna.


Pomnik Małego Powstańca


Rzeźba kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętniająca bohaterskie dzieci walczące z okupantem podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Odsłonięcia pomnika w 1983 roku dokonał harcerz - powstaniec doc. dr J. Świderski - lekarz kardiolog, w czasie powstania 14-letni łącznik „Lubicz” w batalionie „Gustaw” AK.

Pomnik Małego PowstańcaPomnik Powstania Warszawskiego.Pomnik Powstania 
Warszawskiego Plac Krasińskich



Pomnik Powstania Warszawskiego.


Powstanie warszawskie, to karta w historii miasta wyjątkowa – bohaterska i tragiczna zarazem

 Pomnik upamiętnia tysiące bohaterów powstania warszawskiego 1944 roku którzy oddali życie za Ojczyznę, w nierównej walce zmagając się z okupantem przez 63 dni. Składa się z 2 części. Pierwsza z nich przedstawia powstańców wybiegających spod pylonu (podpora mostu), druga część - wchodzących do kanałów. Na Placu Krasińskich w czasie powstania znajdował się właz do kanału, którym ludzie uciekali przed Niemcami.


 Pomnik Bitwy o Monte Cassino


Warszawa-Pomnik Bitwy o Monte Cassino,ul. Andersa (Ogród Krasińskich)

Pomnik Monte Cassino (wł. Montecassino) – wzgórze we Włoszech (Apeniny Środkowe), nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Wysokość 519 m n.p.m. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie (pierwotnie z 529, zbombardowane w 1944, odbudowane po II wojnie ...Bohaterów Warszawy „Nike”, Pomnik Bohaterów Getta, Grób Nieznanego Żołnierza to zaledwie przedstawiciele z długiej listy miejsc, w których warto zatrzymać się na chwilę.


Odsłonięty w 1999 roku dla uczczenia żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy w 1944 roku zdobyli włoski klasztor na Monte Cassino, co otworzyło aliantom drogę na Rzym. Pomnik to 12-metrowa kolumna, która przedstawia bezgłową boginię zwycięstwa Nike ze śladami walki i okaleczenia. Na 2-metrowym cokole umieszczono urnę z prochami bohaterów, na której widnieje Krzyż Monte Cassino. 
Monte Cassino, Prowincja Frosinone, Włochy

Pomnik Monte Cassino (wł. Montecassino) – wzgórze we Włoszech (Apeniny Środkowe), nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Wysokość 519 m n.p.m. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie (pierwotnie z 529, zbombardowane w 1944, odbudowane po II wojnie ...Bohaterów Warszawy „Nike”, Pomnik Bohaterów Getta, Grób Nieznanego Żołnierza to zaledwie przedstawiciele z długiej listy miejsc, w których warto zatrzymać się na chwilę.
Monte Casino72 lata temu oddziały 2. Korpusu Polskiego pod wodzą gen. Władysława Andersa zdobyły ufortyfikowany klasztor na Monte Cassino.

Odsłonięty w 1999 roku dla uczczenia żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy w 1944 roku zdobyli włoski klasztor na Monte Cassino, co otworzyło aliantom drogę na Rzym. Pomnik to 12-metrowa kolumna, która przedstawia bezgłową boginię zwycięstwa Nike ze śladami walki i okaleczenia. Na 2-metrowym cokole umieszczono urnę z prochami bohaterów, na której widnieje Krzyż Monte Cassino. 



Pomnik Bohaterów Warszawy „Nike”
(przy Trasie W-Z)



Pomnik umieszczony na 14-metrowym cokole przedstawia antyczną boginię zwycięstwa Nike jako symbol walczącej Warszawy. Poświęcony jest pamięci "Bohaterów Warszawy 1939-1945”, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.

Pomnik Kościuszkowców





Wzniesiony na pamiątkę próby niesienia pomocy powstańcom Warszawy w 1944 roku przez żołnierzy 
1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Setki walczących zginęły wówczas w nurtach Wisły. Rzeźba przedstawia żołnierza rozpaczliwie wyciągającego rękę w stronę lewobrzeżnej Warszawy. 


Muzeum Więzienia „Pawiak”, ul. Dzielna

Pawiak - nieistniejące już więzienie śledcze, które nabrało szczególnego znaczenia w czasie II wojny światowej. W Pawiaku umieszczano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. 


Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni. Ogółem rozstrzelano tu ok. 37 tys. więźniów, a ok. 60 tys. wysłano stąd do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum.
Scenka-historyczna-na-dziedzińcu-Muzeum-Więzienia-Pawiak



 Pomnik Bohaterów Getta,ul. Zamenhofa

Pomnik ku czci bohaterów powstania w getcie w 1943 roku. Odsłonięty już w roku 1948, pośród ruin miasta. Pomnik Bohaterów Getta
ul. Zamenhofa.

Pomnik ku czci bohaterów powstania w getcie w 1943 roku. Odsłonięty już w roku 1948, pośród ruin miasta.


Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie u zbiegu ulic Muranowskiej i Andersa

Wzniesiony dla uczczenia pamięci Polaków wywiezionych do łagrów na Syberii oraz ofiar zbrodni katyńskiej. Odsłonięty w 1995 roku w 56. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.


 Przedstawia stos krzyży na wagonie kolejowym bez ścian, który ustawiony jest na torach. Na każdym podkładzie szyn widnieje nazwa miejscowości znanych z kaźni narodu polskiego w ZSRR. 


Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej/Oddział Muzeum Niepodległości, ul. Skazańców. 

Warszawska Cytadela to imponująca XIX-wieczna fortyfikacja i jeden z najlepiej zachowanych zespołów architektury obronnej w Polsce.



 Oprócz koszar na terenie Cytadeli mieściło się centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych (w X Pawilonie), wśród których znaleźli się m.in.: Romuald Traugutt i Józef Piłsudski. Więcej informacji.

  *** 

Mauzoleum Walki i Męczeństwam, al. Szucha



W latach okupacji (1939-1945) Aleja Szucha cieszyła się wyjątkowo złą sławą. Ulica wchodziła w skład zamkniętej tzw. dzielnicy niemieckiej, a jej nazwę zmieniono na Strasse der Polizei (ulica Policyjna). 




Tę część miasta, wygrodzoną szlabanami, nazywano czasem ironicznie „gettem dla Niemców”. 

W gmachu przy alei Szucha 25 mieściła się siedziba niemieckiej policji politycznej. W podziemiach budynku znajdowało się więzienie śledcze, gdzie torturowano zatrzymanych, a podczas powstania dokonywano masowych egzekucji Polaków. Po zakończeniu wojny byli więźniowie i mieszkańcy Warszawy traktowali to miejsce jak cmentarz - paląc tu znicze i składając kwiaty. Po wojnie utworzono tu Mauzoleum – miejsce pamięci narodowej. 
Obecnie gmach zajmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mauzoleum mieści się w lewym skrzydle budynku.



  *** 

  ***